e-SMM

e-SMM Detay

Elektronik ortamda GİB'in standartlarına uygun olarak oluşturulup,saklanmasını ve raporlanmasını sağlayan bir uygulamadır.Uygulama 213 sayılı VUK uyarınca düzenlenmekte olup, matbu serbest meslek makbuzuyla aynı hukiki niteliğe sahiptir.

Hemen Başvur

Kullanımı Kolay & Bulut Altyapısı

e-SMM süreçlerinizi, gelişmiş, kullanımı kolay ve bulut tabanlı portal üzerinden yöneterek, bulut alt yapısı sayesinde istediğiniz her yerden ve zaman bağımsız belgelerinize erişebilirsiniz.

Taslak Belge ve Arşivleme

e-SMM belgelerinizi alıcısına göndermeden önce taslak olarak kaydedebilir, gerekli güncellemeleri tamamladıktan sonra gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Arşivleme özelliği ile belgelerinizi arşivleyerek kolay raporlama imkanı kazanabilirsiniz.

Makbuz İptalleri ve Belge Kopyalama

e-SMM belgelerinize ait iptal işlemlerini Turkcell e-Şirket üzerinden gerçekleştirebilirsiniz, İptal edilen belgeleriniz, iptal edildiği tarih baz alınarak GİB’e otomatik raporlanmaktadır. Benzer özelliklere sahip belgelerinizi oluşturmada hız kazanabilmeniz için belge kopyalama özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

e-SMM Belge Sorgulama

Sistem üzerinden oluşturulan e-SMM belgelerinizin doğruluğunu “e-SMM Sorgula” portali (https://sorgula.turkcellesirket.com/esmm) üzerinden gerçekleştirebilir, PDF, XML formatlarında çıktılar alabilir veya yazdırabilirsiniz. Belgenin makbuz durumuna ait süreçleri de ilgili portal üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Toplu e-SMM Yükleme ve Yazdırma

e-SMM uygulaması üzerinden 1’den fazla makbuz içeren excel dosyalarınızı toplu şekilde sisteme yükleyebilir, oluşturduğunuz faturaları çoklu seçim imkanı ile yazdırarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

e-SMM Tasarım Desteği

e-Şirket üzerinden göndereceğiniz faturaların, firma kimliğinizi yansıtan görünüm özellikleriyle birlikte oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Maliyet ve Zaman Avantajı

Dijital ortamda saklanan, arşivlenen e-SMM belgeleriniz için iş yükü, saklama, dağıtım, baskı maliyetlerinden kurtularak, iş süreçlerinizi hızlandırarak operasyonel kazanımlarla zamandan da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş Entegrasyon Yapısı

Muhasebe veya ERP yazılımlarınız ile gelişmiş web servis entegrasyon alt yapımız ve geliştirici dokümanlarımız sayesinde, hızlı ve verimli tam entegrasyon sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş Filtre ve Raporlama

Sistem üzerinde oluşturulan kayıtlarınızın, toplu pdf veya xml dosyası olarak indirilmesini sağlayabilir, karşı alıcıya toplu e-smm gönderim işlemleri veya toplu makbuz yükleme seçenekleriyle işlemlerinizde hız kazanabilirsiniz. Portal üzerinde yer alan gelişmiş filtreleme özellikleri ile belgelerinize ait filtreleme yaparak, raporlama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

e-Fatura Mevzuatlarına Uygunluk ve Hızlı Adaptasyon

e-SMM hizmeti ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB’in) sistemleri üzerinden, belirlenen standartlara ve formata uygun e-SMM gönderebilirsiniz. Sürekli yenilenen mevzuatsal yeniliklere, değişikliklere hızla adapte olarak eş zamanlı sistemsel güncellemelerin yüklenmesiyle, sürece hızlı adapte olup işlemlerinizi hızla gerçekleştirebileceksiniz.

Gelişmiş Yetkilendirme

Firma süreçlerinizin işletilmesinde sorumlu çalışanlarınız için sınırsız sayıda kullanıcı tanımlayarak, alt kullanıcı yönetim süreçlerinizi tasarlayabilirsiniz.

Güvenlik

Tam kapsamlı Felaketten Kurtarma Merkezi ve Turkcell Veri Merkezi güvencesi ile hizmet verilen mükelleflerin verileri yedeklenmekte, olası bir felaket durumunda veri güvenliği sağlanmakta ve kaybı önlenmektedir.

Çoklu Tasarım Desteği

e-SMM XSLT tasarımlarına ait 1’den fazla tasarım oluşturabilir, makbuz aşamasında istediğiniz XSLT tasarımını seçerek fatura gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Raporlama ve e-Mail Gönderim

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlar kapsamında, e-SMM rapor gönderimleri elektronik ortamda GİB’e otomatik yapılmaktadır. Günlük gönderim raporlarına ait E-SMM Raporlama ekranı ile raporlarınızın statü bilgisini de takip edebilirsiniz. Oluşturduğunuz faturaların e-Posta ile müşterilere iletilmesini sağlayabilir, iletilen e-postalara ait durum ve gönderim bilgisini takip edebilirsiniz.

Kullanım Detay Bilgileri

Defter kullanım bilgilerinize ait aylık, toplam ve kalan kullanım verilerinizi ve sözleşmelerinize ait aşım, başlangıç tarihi, kullanım miktarı gibi detay bilgileri de portal üzerinden takip edebilirsiniz.

Adet / Birim Fiyat e-SMM Birim Fiyat (Liste Fiyatı)
(KDV Hariç)​
0 - 999 adet ₺0,47
1.000 - 4.999 adet ₺0,36
5.000 - 9.999 adet ₺0,30

 

Tablolarda yer alan fiyatlara KDV dahil değildir. KDV oranı %18'dir.

​Alınan kontörler 24 ay geçerlidir.

e-Fatura’da gelen ve giden her bir Fatura için 1 kontör, e-Arşiv Fatura’da giden her bir Fatura için 1 kontör düşmektedir.

e-Defter çözümünde, 60 satır = 1 sayfa'ya eşittir. Her bir sayfada 1 kontör harcanmaktadır. 

e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-Bilet, e-SMM ve e-MM birim fiyatları e-Fatura birim fiyatların yarısı, e-İrsaliye birim fiyatları e-Fatura ile aynı tutardadır.

e-Fatura taahhütsüz birim fiyat KDV hariç 2,89 TL'dir.

Turkcell e-Dönüşüm çözümleri 24 Ay Taahhütlü Kullandığın Kadar Modeline* göre faturalanmaktadır.

(*): Aylık kullanım miktarı, toplam alınan miktarın baremine karşılık gelen birim fiyat ile çarpılarak KDV dahil olarak 24 boyunca faturalanır. Örneğin: 3.000 kontör e-Fatura alımında, bu bareme karşılık gelen 0,50 TL, 24 ay boyunca sabitlenir. Müşterimizin ilk ayki kullanımı 100 kontör ise 100*0,50 TL + KDV, 2. Ay 500 kontör ise 500*0,50 TL + KDV olarak alınan kontörler bitene kadar veya 24 ay boyunca e-Şirket faturası çıkar.

24 ay dolmadan kontör bitiminde hizmet sonlandırılmaz, yeniden alım yapılmalıdır. İlgili ay içerisindeki aşım kullanımı sabitlenen birim fiyatın %30 fazlasıyla ay sonunda faturalanır. İlgili ay bitmeden yeni alımlarda, aşım adeti yeni alımdan düşer, ayrıca aşım faturası çıkmaz.

24 ay sonunda kullanılmayan kontörler sıfırlanır ve sabitlenen birim fiyat üzerinden 24. ayki faturaya yansıtılr.  

İptal durumunda müşteriye sağlanan fayda ve kalan kontör bedeli kıyaslamasına göre, müşteri lehine olacak şekilde cayma koşulu işletilir. 

Yüksek kontör adeti için müşteriye özel fiyat verilebilmektedir.

Çözüm iptal talebi ilgili Turkcell müşteri yöneticisine ya da çağrı merkezlerimize yapılmalıdır.