e-İrsaliye

e-İrsaliye Detay

Kağıt sevk irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip mallar yola çıkmadan alıcısına iletebileceğiniz, alıcısına ulaştığından emin olabileceğiniz ve alıcısının kabul ettiğini ya da reddettiğini hemen öğrenebileceğiniz, operasyonlarınızı hızlandıran ve kolaylaştıran, gereksiz ve hatalı sevk işlemlerini büyük ölçüde azaltan ve böylece operasyonel maliyetleriniz başta olmak üzere, değişken maliyetlerinizi azaltmaya yardımcı bir üründür.

Hemen Başvur

Kullanımı Kolay & Bulut Altyapısı

e-İrsaliye süreçlerinizi, gelişmiş, kullanımı kolay ve bulut tabanlı portal üzerinden yöneterek, bulut alt yapısı sayesinde istediğiniz her yerden ve zaman bağımsız verilerinize erişebilirsiniz.

Gelişmiş Entegrasyon Yapısı

Muhasebe veya ERP yazılımlarınız ile gelişmiş web servis entegrasyon alt yapımız ve geliştirici dokümanlarımız sayesinde, hızlı ve verimli tam entegrasyon sağlayabilirsiniz.

e-İrsaliye Yanıtları Yönetimi

Mal hareketlerinin elektronik ortamda düzenli bir şekilde izlenebilmesi ve yönetilebilmesi amacıyla oluşturulan e-İrsaliye belgeleri kapsamında, uygulama yanıtlarına ait belgelerin gelen ve gönderilen cevaplar olacak şekilde ayrı ekranlarda takip edilmesi sağlanarak, kabul veya kısmı kabul gibi irsaliye yanıtlarını çok daha kolay yöneterek, arşivlenen belgelerinizi istediğiniz an görüntüleyebilirsiniz.

Taslak İrsaliye ve Arşivleme

İrsaliyelerinizi alıcısına göndermeden önce taslak olarak kaydedebilir, gerekli güncellemeleri tamamladıktan sonra gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Arşivleme özelliği ile faturalarınızı arşivleyerek kolay raporlama imkanı kazanabilirsiniz.

Gelişmiş Entegrasyon Yapısı

Muhasebe veya ERP yazılımlarınız ile gelişmiş web servis entegrasyon alt yapımız ve geliştirici dokümanlarımız sayesinde, hızlı ve verimli tam entegrasyon sağlayabilirsiniz.

İrsaliye Mail Bildirimi

Mail bildirim özelliği ile e-irsaliye mükellefi olmayan firmalara kesilen e-irsaliye belgeleri için onaylama işlemi yapıldığında, belirleyeceğiniz mail adreslerine PDF belgesi ile birlikte e-mail gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Gönderilen e-Posta detaylarına ait durum bilgilerini uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

e-İrsaliye Mevzuatlarına Uygunluk ve Hızlı Adaptasyon

e-İrsaliye hizmeti ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB’in) sistemleri üzerinden, belirlenen standartlara ve formata uygun defter gönderebilirsiniz. Sürekli yenilenen mevzuatsal yeniliklere, değişikliklere hızla adapte olarak eş zamanlı sistemsel güncellemelerin yüklenmesiyle, sürece hızlı adapte olup işlemlerinizi hızla gerçekleştirebileceksiniz.

Gelişmiş Filtre ve Raporlama

Sistem üzerinde oluşturulan kayıtlarınızın, toplu pdf veya xml dosyası olarak indirilmesini sağlayabilir, karşı alıcıya toplu irsaliye gönderim işlemleri veya toplu irsaliye yükleme seçenekleriyle işlemlerinizde hız kazanabilirsiniz. Portal üzerinde yer alan gelişmiş filtreleme özellikleri ile irsaliyelerinize ait filtreleme yaparak, raporlama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Turkcell e-Şirket Muhasebe Entegre

Mevzuata bağlı e-İrsaliye işlemlerine ait yükümlülüklerinizi, herhangi bir ek geliştirim ve entegrasyona gerek kalmadan platformun sunduğu dijital altyapı desteğiyle, Turkcell e-Şirket ekosistemi içerisinde yer alan muhasebe üzerinden yönetebilmesi sağlanarak, farklı sistemlere tekrarlı veri girişlerine, yüksek bakım-destek maliyetlerine ve operasyonel anlamda büyük zaman kayıplarının önüne geçilmesini sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş Yetkilendirme

Firma süreçlerinizin işletilmesinde sorumlu çalışanlarınız için sınırsız sayıda kullanıcı tanımlayarak, alt kullanıcı yönetim süreçlerinizi tasarlayabilirsiniz.

Güvenlik

Tam kapsamlı Felaketten Kurtarma Merkezi ve Turkcell Veri Merkezi güvencesi ile hizmet verilen mükelleflerin verileri yedeklenmekte, olası bir felaket durumunda veri güvenliği sağlanmakta ve kaybı önlenmektedir.

Çoklu Tasarım Desteği

İrsaliye XSLT tasarımlarına ait 1’den fazla tasarım oluşturabilir, irsaliye aşamasında istediğiniz XSLT tasarımını seçerek irsaliye gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

Maliyet ve Zaman Avantajı

e-İrsaliye ürünü ile sağlanacak olan ürün yapısı web tabanlı ve tek bir platformdan sağlanan firma faaliyetlerinin gerçekleştirilme sürecinde, GİB’in belirlediği standartlara uygun irsaliyenin elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası ve GİB’e gönderimlerine ait süreçlerin tamamını kapsamaktadır. Bu kapsamda, irsaliye verilerinin işlenmesi, karşılaştırma, kontrol süreçlerinde zaman kazanımı ile kağıt, baskı, kargo veya arşivleme gibi maliyetlerden tasarruf ederek iş süreçlerinizi güçlendirebilirsiniz. Kurulum ve güncelleme maliyetleri bulunmayan üründe, e-İrsaliye yapısına geçiş için herhangi bir çabaya gerek kalmadan direkt kullanıma geçebilirsiniz.

Toplu İşlem Yönetimi

e-İrsaliye süreçlerinize ait oluşturduğunuz belgeleriniz için PDF, XML İndirme, Gönderme, Yazdırma, Arşive Gönder, Import, Export gibi işlemlerinizi çoklu seçim imkanları ile tek adımda gerçekleştirerek zaman kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Kullanım Detay Bilgileri

Defter kullanım bilgilerinize ait aylık, toplam ve kalan kullanım verilerinizi ve sözleşmelerinize ait aşım, başlangıç tarihi, kullanım miktarı gibi detay bilgileri de portal üzerinden takip edebilirsiniz.

ÜCRETLENDİRME

E-İrsaliye Kontör Fiyatları

Adet / Birim Fiyat

e-İrsaliye Birim Fiyat

(Taksitli Fiyatı)

(KDV Hariç)​

e-İrsaliye Birim Fiyat

(Peşin Fiyatı)

(KDV Hariç)​

0 - 999 adet ₺3,240 ₺2,160
1.000 - 4.999 adet ₺2,916 ₺1,944
5.000 - 9.999 adet ₺2.268 ₺1,512

 

Tablolarda yer alan fiyatlara KDV dahil değildir. KDV oranı %20'dir.

​Alınan kontörler 24 ay geçerlidir.

Gönderilen ve gelen her bir e-İrsaliye için sistemden 1 kontör düşmektedir.

e-Fatura taahhütsüz birim fiyat KDV hariç 4,33 TL'dir.

Turkcell e-Dönüşüm çözümleri 24 Ay Taahhütlü, *Peşin veya **Eşit Taksitli modele göre faturalanmaktadır.

(*): 24 Ay  boyunca kullanılabilecek kontörlerin toplam bedeli tek seferde faturalandırılır.

(**): 24 Ay  boyunca kullanılabilecek kontörlerin toplam bedeli 24 Ay Eşit Taksitli olarak faturalandırılır.

24 ay içerisinde alınan kontörlerin bitmesi durumunda yeniden kontör alımı yapılmalıdır. İlgili ay bitmeden yeni alım yapılması durumunda, aşım adeti yeni alımdan düşer, ayrıca aşım faturası çıkmaz. Yeni kontör alımı yapılmaması durumunda, ilgili ay içerisindeki aşım kullanımı sabitlenen birim fiyatın %30 fazlasıyla ay sonunda faturalanır.

24 ay sonunda kullanılmayan kontörler sıfırlanır ve sonraki aylara devretmez.

İptal durumunda müşteriye sağlanan fayda ve kalan kontör bedeli kıyaslamasına göre, müşteri lehine olacak şekilde cayma koşulu işletilir. 

Yüksek kontör adeti için müşteriye özel fiyat verilebilmektedir.

İptal talepleri Turkcell müşteri yöneticisine ya da Turkcell Superonline çağrı merkezine yapılmalıdır.

 

E-İrsaliye Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

E-İrsaliye Nedir?

E-İrsaliye, bir malın taşınma ve sevk süreçlerini belgeleyen ve kağıt üzerinde düzenlenen “sevk irsaliyesi” belgesinin elektronik ortamda düzenlendiği ve yine elektronik ortamda alıcıya iletilerek muhafaza edildiği bir elektronik belgedir. E-İrsaliye’nin, kağıt olarak kesilen irsaliyeden hiçbir farkı yoktur ve hukuki anlamda da kağıt irsaliye ile aynı haklara ve geçerliliğe sahiptir. E-İrsaliye uygulaması ticari faaliyetlerde bulunan işletmelere birçok avantaj ve kolaylık sağlar. Zaman ve maliyet açısından tasarruf etmeye imkan sağlaması E-İrsaliye’nin en büyük avantajlarından biridir.

E-İrsaliye Mükellefleri Kimlerdir?

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde E-İrsaliye mükellefleri ve zorunlu geçiş tarihleri belirtilmiştir. Şartları sağlayan mükelleflerin GİB tarafından belirtilen tarihlerde E-İrsaliyeye geçişi zorunludur.  Bununla birlikte kişi ya da sermaye firmaları da istedikleri takdirde E-İrsaliye uygulamasına gönüllü olarak geçiş yapabilirler. Gönüllü geçiş yapmayı düşünen firmalar herhangi bir tarihte E-İrsaliye kullanıcısı olabilirler.

E-İrsaliye Nasıl Kesilir?

Malın fiili sevk işlemi gerçekleşmeden önce E-İrsaliye’nin düzenlenmiş ve başarılı bir şekilde GİB sistemlerine gönderilmiş olması gerekir. E-İrsaliye’nin düzenlenme tarihi ve belge numarası, E-İrsaliye’yi düzenleyenin adı soyadı, ticaret unvanı, adresi ve vergi kimlik numarası, müşterinin adı soyadı, ticaret unvanı, vergi kimlik numarası, işyeri adresi ve teslimat adresi, taşınan malın türü, miktarı ve GİB tarafından belirlenen karekod ya da barkod gibi bilgilerin E-İrsaliye üzerinde bulunması gerekir. E-İrsaliye, özel entegratörler üzerinden kesilebilir.

E-İrsaliye Kimlere Kesilir?

E-İrsaliye kesme işlemi, elektronik ortamda E-İrsaliye uygulamasına kayıtlı olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. Yani E-İrsaliye kesebilmek için göndericinin E-İrsaliye uygulaması kullanıcısı olması gerekir.

E-İrsaliye Kullanımı İçin E-Fatura Zorunlu Mu?

E-İrsaliye'ye geçme zorunluluğu getirilenler ve gönüllü olarak E-İrsaliye uygulamasına dahil olmak isteyenlerin E-İrsaliye uygulamasını kullanabilmeleri için ilk olarak E-Fatura sistemine kayıtlı olması gerekir. Bu nedenle E-İrsaliye kullanımı için E-Fatura ön koşul özelliği taşır.